Pippi Langstrømpe i Sydhavet
klassisk udgave
Pippi Langstrømpe i Sydhavet er en børnebog af Astrid Lindgren, og den findes som lydbog på dansk.
Lydbogen er en del af serien Pippi Langstrømpe - Klassikerne og er indlæst af Vibeke Hastrup.
Den udkom i 2025 på Gyldendal og har en spilletid på 2 timer og 13 minutter.
Hvad handler Pippi Langstrømpe i Sydhavet om?
Pippi Langstrømpe i Sydhavet er den tredje af de tre bøger, Astrid Lindgren udgav i 1940'erne. I dag er Pippi kendt og elsket af børn i hele verden.
De to andre bøger hedder Pippi Langstrømpe og Pippi Langstrømpe går om bord.
Gyldendal A/S, Klareboderne 3, 1115 København K
www.gyldendal.dk
gyldendal@gyldendal.dk
Om lydbogen
- Forfatter
- Astrid Lindgren
- Oplæser
- Vibeke Hastrup
- Oversætter
- Kina Bodenhoff
- Spilletid
- 2 t. 13 min.
- Serie
- Pippi Langstrømpe - Klassikerne (bind 3)
- Forlag
- Gyldendal
- Udgivet
- 10. oktober 2025
- Originaltitel
- Pippi i Söderhavet
- ISBN
- 9788702453355
Mere fra serien Pippi Langstrømpe - Klassikerne
Flere lydbøger af Astrid Lindgren
9,8
Alle vi børn i Bulderby
Astrid Lindgren
1 t 27 m
9,4
Brødrene Løvehjerte
Astrid Lindgren
5 t 23 m
9,6
Ronja Røverdatter
Astrid Lindgren
4 t 59 m
9,6
Mere om os børn i Bulderby
Astrid Lindgren
1 t 50 m
9,4
Thomas Winding læser Pippi Langstrømpe
Astrid Lindgren
2 t 27 m
9,8
Vi har det dejligt i Bulderby
Astrid Lindgren
2 t 11 m
Lignende lydbøger inden for børnebøger
9,8
Harry Potter og De Vises Sten
J.K. Rowling
9 t 41 m
9,8
Harry Potter og Hemmelighedernes Kammer
J.K. Rowling
11 t 4 m
9,8
Harry Potter og fangen fra Azkaban
J.K. Rowling
12 t 54 m
9,8
Harry Potter og Flammernes Pokal
J.K. Rowling
22 t 33 m
9,8
Harry Potter og Fønixordenen
J.K. Rowling
29 t 36 m
9,8
Harry Potter og Halvblodsprinsen
J.K. Rowling
19 t 50 m
Ofte stillede spørgsmål om Pippi Langstrømpe i Sydhavet
Hvad handler Pippi Langstrømpe i Sydhavet om?
Pippi Langstrømpe er verdens stærkeste pige. Hun er også verdens bedste ven, synes Tommy og Annika - for hun finder på de sjoveste og mærkeligste ting. Hun har for eksempel fundet på et nyt ord: SPUNK - men hun ved ikke, hvad det er, så det må Tommy og Annika hjælpe hende med at finde ud af. Men en dag får hun et…
Hvem har skrevet Pippi Langstrømpe i Sydhavet?
Pippi Langstrømpe i Sydhavet er skrevet af Astrid Lindgren, der også står bag bogserierne Lotte fra Spektakelmagergade, Bulderby - Klassikerne og Emil fra Lønneberg - Klassikerne.
Er Pippi Langstrømpe i Sydhavet en del af en bogserie?
Ja, Pippi Langstrømpe i Sydhavet er en del af bogserien Pippi Langstrømpe - Klassikerne. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.
Hvem læser Pippi Langstrømpe i Sydhavet op?
Lydbogen Pippi Langstrømpe i Sydhavet er indlæst af Vibeke Hastrup, der har indlæst et stort antal lydbøger.
Hvor lang er Pippi Langstrømpe i Sydhavet som lydbog?
Pippi Langstrømpe i Sydhavet har en spilletid på 2 timer og 13 minutter og er dermed en kort børnebog i lydbogsformat.