Astrid Bricards forsvinden
Astrid Bricards forsvinden er en historisk roman af Natasha Lester, og den findes som lydbog på dansk.
Lydbogen er indlæst af Maria Stokholm.
Den udkom i 2024 på Alpha og har en spilletid på 14 timer og 34 minutter.
Hvad handler Astrid Bricards forsvinden om?
Frankrig, nutiden. Blythe Bricard nedstammer fra nogle af modeverdenens største navne, men det betyder ikke, at hun vil gå i deres fodspor. Den verden har hun vendt ryggen for år tilbage. Skæbnen har dog en anden plan, og Blythe opdager, at der gemmer sig flere hemmeligheder i hendes ikoniske mors og mormors historier, end hun anede. Til sidst er den eneste brik, der mangler, det ene spørgsmål, som ingen har kunnet besvare: Hvad blev der af Blythes mor, Astrid Bricard?
ASTRID BRICARDS FORSVINDEN er en hjerteskærende fortælling om kærlighed, mode og magt gennem tre generationer, fra Første Verdenskrig og frem til nutiden, baseret på virkelighedens Mizza Bricard.
Om lydbogen
- Forfatter
- Natasha Lester
- Oplæser
- Maria Stokholm
- Oversætter
- Eva Birklund
- Spilletid
- 14 t. 34 min.
- Forlag
- Alpha
- Udgivet
- 23. maj 2024
- ISBN
- 9788775621750
Flere lydbøger af Natasha Lester
9,2
Den hemmelige arv
Natasha Lester
13 t 17 m
9,2
Huset på Rivieraen
Natasha Lester
13 t 22 m
9,2
Den franske fotograf
Natasha Lester
13 t 28 m
8,8
En syerske i New York
Natasha Lester
13 t 31 m
9,2
Et kys fra mr. Fitzgerald
Natasha Lester
10 t 19 m
8,2
Alix St Pierres tre liv
Natasha Lester
13 t 5 m
Lignende lydbøger inden for historiske romaner
Ofte stillede spørgsmål om Astrid Bricards forsvinden
Hvad handler Astrid Bricards forsvinden om?
New York 1970. Den unge designer Astrid Bricard er fast besluttet på at ændre modeverdenen for altid – og at gøre sig fri af sin skæbne som datter af Mizza Bricard, Christian Diors berygtede muse. Da hun møder designeren Hawk Jones, ligner det begyndelsen på noget stort. Astrid vil give alt for at indtage sin plads…
Hvem har skrevet Astrid Bricards forsvinden?
Astrid Bricards forsvinden er skrevet af Natasha Lester.
Er Astrid Bricards forsvinden en del af en bogserie?
Nej, Astrid Bricards forsvinden er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.
Hvem læser Astrid Bricards forsvinden op?
Lydbogen Astrid Bricards forsvinden er indlæst af Maria Stokholm, der har indlæst et stort antal lydbøger.
Hvor lang er Astrid Bricards forsvinden som lydbog?
Astrid Bricards forsvinden har en spilletid på 14 timer og 34 minutter og er dermed en lang historisk roman i lydbogsformat.