Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen Colette Marceaus hemmelige liv

Colette Marceaus hemmelige liv

9,2/ 10 11 t. 19 min.

Colette Marceaus hemmelige liv er en historisk roman af Kristin Harmel, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er indlæst af Grete Tulinius.

Den udkom i 2026 på Gads Forlag og har en spilletid på 11 timer og 19 minutter.

Hvad handler Colette Marceaus hemmelige liv om?

To søstre. En tragedie. En hemmelighed skjult gennem generationer. Paris, 1942: Annabel kommer fra en familie med en lang tradition for at stjæle smykker og ædelstene fra de rige og give dem videre til dem, der fortjener det. Nu, under den tyske besættelse af Paris og trods den enorme risiko, begynder Annabel at stjæle fra tyskere og kollaboratører og give pengene til den franske modstandsbevægelse. Men da hun stjæler et værdifuldt armbånd fra en højtstående naziofficer, befinder hun sig pludselig – sammen med sine to små døtre – i alvorlig fare. Boston, 2018: Colette er i firserne og har hele livet båret på traumet fra den skæbnesvangre nat, hvor nazisterne kom for at arrestere hendes mor. I alle disse år har hun været fast besluttet på at finde det armbånd, der forsvandt dengang for mere end 75 år siden. Da det endelig dukker op igen som en del af en udstilling på Boston Diamond Museum, tror hun ikke sine egne øjne. Kan Colette endelig finde de svar og den retfærdighed, som hun har ledt efter i alle disse år? Colette Marceaus hemmelige liv er en hjerteskærende og stemningsfuld roman fortalt i to tidsspor, til læsere af Santa Montefiore, Lucinda Riley og Kristin Hannah. „En funklende diamant af en roman ... Kristin Harmel har en sjælden evne til at skrive bøger, der går lige i hjertet.“HAZEL GAYNOR

Om lydbogen

Forfatter
Kristin Harmel
Oplæser
Grete Tulinius
Oversætter
Randi Bjerre Høfring
Spilletid
11 t. 19 min.
Forlag
Gads Forlag
Udgivet
15. april 2026
ISBN
9788712806455

Ofte stillede spørgsmål om Colette Marceaus hemmelige liv

Hvad handler Colette Marceaus hemmelige liv om?

To søstre. En tragedie. En hemmelighed skjult gennem generationer. Paris, 1942: Annabel kommer fra en familie med en lang tradition for at stjæle smykker og ædelstene fra de rige og give dem videre til dem, der fortjener det. Nu, under den tyske besættelse af Paris og trods den enorme risiko, begynder Annabel at…

Hvem har skrevet Colette Marceaus hemmelige liv?

Colette Marceaus hemmelige liv er skrevet af Kristin Harmel.

Er Colette Marceaus hemmelige liv en del af en bogserie?

Nej, Colette Marceaus hemmelige liv er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.

Hvem læser Colette Marceaus hemmelige liv op?

Lydbogen Colette Marceaus hemmelige liv er indlæst af Grete Tulinius, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er Colette Marceaus hemmelige liv som lydbog?

Colette Marceaus hemmelige liv har en spilletid på 11 timer og 19 minutter og er dermed en mellemlang historisk roman i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.