Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold

Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold

af Christina Copty indlæst af Tine Rud
9,4/ 10 8 t. 41 min.

Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold er en fagbog af Christina Copty, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er indlæst af Tine Rud.

Den udkom i 2017 på Lindhardt og Ringhof og har en spilletid på 8 timer og 41 minutter.

Hvad handler Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold om?

Er dit parforhold præget af op- og nedture, og oplever du, at mållinjen for lykke konstant flytter sig uden for din rækkevidde?

Er din partners tanker og følelser sort-hvide, og ser han sig selv som den, der altid har ret, selvom det er på bekostning af dig?

Behandler han dig skiftevis som prinsesse eller fjende? Og føler du dig ofte forvirret over, at du oplever jeres parforhold markant anderledes, end han gør? Så lever du sandsynligvis i et forhold med en narcissistisk mand.

I 'Den svære kærlighed' tager psykoterapeut Christina Copty dig i hånden, og guider dig igennem faldgruberne i det narcissistiske parforhold, og giver dig indblik i den narcissistiske mands tanker og følelser, så du kan navigere i de modstridende signaler, du modtager.

Du får indsigt i narcissistens opvækst, og hvad der motiverer ham, og du lærer hvilke kampe, der er værd at tage, og hvilke, der på forhånd er tabte. Igennem hele bogen får du også redskaber og gode råd . Og ikke mindst en forklaring på, hvad det er, der gør, at du falder for denne type mand.

Christina Copty er uddannet psykoterapeut og cand.mag. i arabiske sprog og kultur. Som psykoterapeut har Christina Copty specialiseret sig inden for destruktive forhold, og i 2016 udkom hendes bog "Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold" om netop dette emne.

Om lydbogen

Forfatter
Christina Copty
Oplæser
Tine Rud
Spilletid
8 t. 41 min.
Forlag
Lindhardt og Ringhof
Udgivet
19. februar 2017
ISBN
9788711739372

Ofte stillede spørgsmål om Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold

Hvad handler Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold om?

Er dit parforhold præget af op- og nedture, og oplever du, at mållinjen for lykke konstant flytter sig uden for din rækkevidde? Er din partners tanker og følelser sort-hvide, og ser han sig selv som den, der altid har ret, selvom det er på bekostning af dig? Behandler han dig skiftevis som prinsesse eller fjende? Og…

Hvem har skrevet Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold?

Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold er skrevet af Christina Copty.

Er Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold en del af en bogserie?

Nej, Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.

Hvem læser Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold op?

Lydbogen Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold er indlæst af Tine Rud.

Hvor lang er Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold som lydbog?

Den svære kærlighed. Om narcissisme og parforhold har en spilletid på 8 timer og 41 minutter og er dermed en mellemlang fagbog i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.