Dyrepasseren i Berlin Zoo
Dyrepasseren i Berlin Zoo er en historisk roman af Anna Stuart, og den findes som lydbog på dansk.
Lydbogen er en del af serien Krigens modige kvinder og er indlæst af Grete Tulinius.
Den udkom i 2022 på People'sPress og har en spilletid på 11 timer og 3 minutter.
Hvad handler Dyrepasseren i Berlin Zoo om?
Berlin Zoo, 1943: Tiårige Adelaide og hendes nyfødte søster er pludselig blevet forældreløse efter en nat med ødelæggende bombninger, og den hjertelige dyrepasser Katharina Heinroth tager de to små piger i sin varetægt. Da Katharina forsøger at redde børn og dyr ud af den krigshærgede by og i sikkerhed, slår hendes forsøg fejl, og Adelaide lover sin adoptivmor at holde på en foruroligende hemmelighed. En hemmelighed, som kommer til at ændre Adelaides liv for altid.
Berlin Zoo, 2019: Bethan Taylor sidder på en bænk ved siden af den ældre dame Ada, som virker konfus. Hendes tanker pendulerer mellem fortid og nutid, og hun fortæller, hvordan hun tilbragte sin barndom under krigen i en underjordisk bunker mellem indhegnede dyr. Og efterhånden som historien udfolder sig, forundres Bethan over at høre et navn, hun genkender.
De to kvinder har begge dybe ar på sjælen, men kan de hjælpe hinanden med at hele?
Om lydbogen
- Forfatter
- Anna Stuart
- Oplæser
- Grete Tulinius
- Oversætter
- Oskar Sjøgren
- Spilletid
- 11 t. 3 min.
- Serie
- Krigens modige kvinder (bind 2)
- Forlag
- People'sPress
- Udgivet
- 1. august 2022
- ISBN
- 9788772388694
Mere fra serien Krigens modige kvinder
Flere lydbøger af Anna Stuart
Lignende lydbøger inden for historiske romaner
Ofte stillede spørgsmål om Dyrepasseren i Berlin Zoo
Hvad handler Dyrepasseren i Berlin Zoo om?
Familiemysterier og chokerende hemmeligheder, rørende venskaber og modige kvinder, som har sat tydelige aftryk under 2. Verdenskrig. Anna Stuart væver fortid og nutid sammen i sine hjerteskærende og velresearchede romaner. Berlin Zoo, 1943: Tiårige Adelaide og hendes nyfødte søster er pludselig blevet forældreløse…
Hvem har skrevet Dyrepasseren i Berlin Zoo?
Dyrepasseren i Berlin Zoo er skrevet af Anna Stuart.
Er Dyrepasseren i Berlin Zoo en del af en bogserie?
Ja, Dyrepasseren i Berlin Zoo er en del af bogserien Krigens modige kvinder. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.
Hvem læser Dyrepasseren i Berlin Zoo op?
Lydbogen Dyrepasseren i Berlin Zoo er indlæst af Grete Tulinius, der har indlæst et stort antal lydbøger.
Hvor lang er Dyrepasseren i Berlin Zoo som lydbog?
Dyrepasseren i Berlin Zoo har en spilletid på 11 timer og 3 minutter og er dermed en mellemlang historisk roman i lydbogsformat.