Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø

Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø

af Gyldendal indlæst af Anne Jeppesen

Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø er en biografi af Gyldendal, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er en del af serien Eksperimenter med mennesker og er indlæst af Anne Jeppesen.

Den udkom i 2022 på Gyldendal og har en spilletid på 38 minutter.

Hvad handler Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø om?

KVINDERNE PÅ SPROGØ handler om et politisk eksperiment, der strækker sig over årene 1923 til 1961. På den lille ø Sprogø i Storebælt placerer man, hvad man kalder ‘moralsk åndssvage’ kvinder - dvs. kvinder, der vurderes som svagt begavede og kvinder, der opfører sig ‘letfærdigt og løsagtigt’. Herude omgivet og indespærret af kilometervis af åbent hav vil man genopdrage kvinderne. Her er man sikker på, at de ikke får børn. Børn, man frygter vil ligge samfundet økonomisk til last og undergrave befolkningens arvemasse med deres dårlige gener.

Videnskaben har altid eksperimenteret på mennesker, og resultaterne har haft stor betydning for meget af det, vi i dag ved om menneskekroppen og sindet. I serien EKSPERIMENTER MED MENNESKER dykker vi ned i nogle af historiens mest grusomme menneskeforsøg. Forsøgene revolutionerede videnskaben, men havde frygtelige konsekvenser for de involverede …

Serien er skrevet og produceret direkte til lyd af Munck Studios for Gyldendal Stereo. Den bygger på journalistisk ressearch, men kan indeholde fiktive elementer i form af opdigtede dialoger og scener. Manus og tilrettelæggelse: Anne Jeppesen og Anne Lundager. Musik: Lars Bork Andersen. Redaktør: Hanne Budtz- Jørgensen

Forsidebilledet af kvinderne på Sprogø er fra Forsorgshistorisk museum.

Om lydbogen

Forfatter
Gyldendal
Oplæser
Anne Jeppesen
Spilletid
38 min.
Serie
Eksperimenter med mennesker (bind 9)
Forlag
Gyldendal
Udgivet
15. august 2022
ISBN
9788702363746

Ofte stillede spørgsmål om Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø

Hvad handler Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø om?

KVINDERNE PÅ SPROGØ handler om et politisk eksperiment, der strækker sig over årene 1923 til 1961. På den lille ø Sprogø i Storebælt placerer man, hvad man kalder ‘moralsk åndssvage’ kvinder - dvs. kvinder, der vurderes som svagt begavede og kvinder, der opfører sig ‘letfærdigt og løsagtigt’. Herude omgivet og…

Hvem har skrevet Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø?

Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø er skrevet af Gyldendal, der også står bag bogserien Danmarks største kriminalsager.

Er Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø en del af en bogserie?

Ja, Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø er en del af bogserien Eksperimenter med mennesker. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.

Hvem læser Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø op?

Lydbogen Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø er indlæst af Anne Jeppesen, der har indlæst flere lydbøger.

Hvor lang er Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø som lydbog?

Eksperimenter med mennesker - Kvinderne på Sprogø har en spilletid på 38 minutter og er dermed en kort biografi i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.