Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen En fjern hvisken

En fjern hvisken

af Kate Morton indlæst af Marian Friborg
7,6/ 10 22 t. 17 min.

En fjern hvisken er en historisk roman af Kate Morton, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er indlæst af Marian Friborg.

Den udkom i 2018 på Gyldendal og har en spilletid på 22 timer og 17 minutter.

Hvad handler En fjern hvisken om?

Edie og hendes mor har aldrig haft et nært forhold, men da et gammelt brev fra Milderhurst Castle pludselig dukker op, får Edie en mistanke om, at forklaringen på moderens følelsesmæssige kulde måske har sin rod der. Hun beslutter sig for at trodse moderens ønske og selv besøge slottet.

Efterhånden som Edie får optrevlet historien om, hvordan hendes mor, der som ung pige var evakueret til slottet under krigen, hører hun også en fjern hvisken fra slottets mure om andre gamle hemmeligheder, som har været begravet alt for længe.



Pressen skriver:

»Åh, det her er en god bog – den emmer af fortælleglæde og kan selv få selv den mest kyniske realist til at hoppe i med begge ben og tro på, at der bag selv de bedst polerede paneler gemmer sig en hemmelighed … eller et spøgelse! «

–***** Femina



»Kate Morton garnerer sin fortælling med passende, fint afmålte portioner af frygt, bedrag, brudte løfter, knuste hjerter, forældresvigt, rendyrket vanvid og rørende søstersolidaritet. Og hun krydsklipper fermt mellem Edies nutid i 1990’erne og den dramatiske tid under Anden Verdenskrig. (..)Jo, man er godt underholdt med Morton. «

– Weekendavisen

»Kate Morton garnerer sin fortælling med fint afmålte portioner af frygt, bedrag, brudte løfter, knuste hjerter, forældresvigt, rendyrket vanvid og rørende søstersolidaritet.«

– Ringkøbing-Skjern Dagbladet

Om lydbogen

Forfatter
Kate Morton
Oplæser
Marian Friborg
Oversætter
Marianne Linneberg Rasmussen
Spilletid
22 t. 17 min.
Forlag
Gyldendal
Udgivet
21. december 2018
Originaltitel
The Distant Hours
ISBN
9788763860895

Ofte stillede spørgsmål om En fjern hvisken

Hvad handler En fjern hvisken om?

Edie og hendes mor har aldrig haft et nært forhold, men da et gammelt brev fra Milderhurst Castle pludselig dukker op, får Edie en mistanke om, at forklaringen på moderens følelsesmæssige kulde måske har sin rod der. Hun beslutter sig for at trodse moderens ønske og selv besøge slottet. Efterhånden som Edie får…

Hvem har skrevet En fjern hvisken?

En fjern hvisken er skrevet af Kate Morton.

Er En fjern hvisken en del af en bogserie?

Nej, En fjern hvisken er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.

Hvem læser En fjern hvisken op?

Lydbogen En fjern hvisken er indlæst af Marian Friborg, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er En fjern hvisken som lydbog?

En fjern hvisken har en spilletid på 22 timer og 17 minutter og er dermed en meget lang historisk roman i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.