Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen En ond spiral - 5

En ond spiral - 5

af Eva Frantz indlæst af Katrine Bach
8,6/ 10 7 t. 14 min. Anna Glad · bind 5

En ond spiral - 5 er en krimi af Eva Frantz, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er en del af serien Anna Glad og er indlæst af Katrine Bach.

Den udkom i 2025 på Gyldendal og har en spilletid på 7 timer og 14 minutter.

Hvad handler En ond spiral - 5 om?

Femte bind i den finlandssvenske krimiserie om kriminalassistent Anna Glad.

Fire kvinder samles til krebsegilde. De mødte hinanden i slutningen af 1990'erne, da de sang i det samme kor. Derefter tog livet dem i forskellige retninger, men hvert år i august mødes de. Det bliver endnu våd aften med krebs, snaps og vin, men da det bliver morgen, vågner kun to kvinder op i det gamle hus.

Kriminalassistent Anna Glad har taget orlov for at passe sin søn, mens hendes mand Tomas arbejder i døgndrift. Men Anna er ikke særlig god til at holde sig i baggrunden.

Og det går hurtigt op for hende, at alle fire kvinder til krebsegildet havde noget at skjule.

EN OND SPIRAL er femte bind i den finlandssvenske krimiserie om kriminalassistent Anna Glad. Forfatteren Eva Frantz har været nomineret til den skandinaviske krimipris Glasnøglen.

Om lydbogen

Forfatter
Eva Frantz
Oplæser
Katrine Bach
Oversætter
Naja Riegels
Spilletid
7 t. 14 min.
Serie
Anna Glad (bind 5)
Forlag
Gyldendal
Udgivet
30. juni 2025
Originaltitel
Så dör du nöjdare
ISBN
9789180767415

Ofte stillede spørgsmål om En ond spiral - 5

Hvad handler En ond spiral - 5 om?

Femte bind i den finlandssvenske krimiserie om kriminalassistent Anna Glad. Fire kvinder samles til krebsegilde. De mødte hinanden i slutningen af 1990'erne, da de sang i det samme kor. Derefter tog livet dem i forskellige retninger, men hvert år i august mødes de. Det bliver endnu våd aften med krebs, snaps og vin,…

Hvem har skrevet En ond spiral - 5?

En ond spiral - 5 er skrevet af Eva Frantz.

Er En ond spiral - 5 en del af en bogserie?

Ja, En ond spiral - 5 er en del af bogserien Anna Glad. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.

Hvem læser En ond spiral - 5 op?

Lydbogen En ond spiral - 5 er indlæst af Katrine Bach, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er En ond spiral - 5 som lydbog?

En ond spiral - 5 har en spilletid på 7 timer og 14 minutter og er dermed en mellemlang krimi i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.