Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen En utænkelig skæbne

En utænkelig skæbne

9,2/ 10 12 t. 59 min.

En utænkelig skæbne er en historisk kærlighedsroman af Simona Ahrnstedt, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er indlæst af Kristine Brendstrup.

Den udkom i 2024 på Gutkind og har en spilletid på 12 timer og 59 minutter.

Hvad handler En utænkelig skæbne om?

Sverige 1884. Den unge Alexandra Rosenkvist er sendt i eksil i det nordlige Sverige efter en skandale, der har rystet adelen i Stockholm. Atle Falk, en mand med en mørk fortid, får til opgave at hente hende hjem. På overfladen har den drømmende, idealistiske Alexandra og den kyniske Atle intet til fælles. Men på rejsen kommer de tættere på hinanden, og forbudte følelser opstår. I Stockholm venter Alexandras rige og konservative familie imidlertid. Og de har helt andre planer for hendes fremtid.

Om forfatteren:
Simona Ahrnstedt (f. 1967) er Nordens ukronede romancedronning. Hun skriver både nutidige og historiske romaner, er udgivet i 23 lande og alene i Sverige solgt i over en million eksemplarer. Simona Ahrnstedt er en dedikeret ambassadør for romancegenren og for bøger af, om og for kvinder.

Om lydbogen

Forfatter
Simona Ahrnstedt
Oplæser
Kristine Brendstrup
Oversætter
Signe Lyng
Spilletid
12 t. 59 min.
Forlag
Gutkind
Udgivet
15. marts 2024
ISBN
9788743407607

Ofte stillede spørgsmål om En utænkelig skæbne

Hvad handler En utænkelig skæbne om?

Sverige 1884. Den unge Alexandra Rosenkvist er sendt i eksil i det nordlige Sverige efter en skandale, der har rystet adelen i Stockholm. Atle Falk, en mand med en mørk fortid, får til opgave at hente hende hjem. På overfladen har den drømmende, idealistiske Alexandra og den kyniske Atle intet til fælles. Men på…

Hvem har skrevet En utænkelig skæbne?

En utænkelig skæbne er skrevet af Simona Ahrnstedt, der også står bag bogserierne Modsætninger mødes, De la Grip og Wadenstierna.

Er En utænkelig skæbne en del af en bogserie?

Nej, En utænkelig skæbne er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.

Hvem læser En utænkelig skæbne op?

Lydbogen En utænkelig skæbne er indlæst af Kristine Brendstrup, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er En utænkelig skæbne som lydbog?

En utænkelig skæbne har en spilletid på 12 timer og 59 minutter og er dermed en lang historisk kærlighedsroman i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.