Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen Honeymoon-effekten

Honeymoon-effekten

Videnskaben om kærlighed, lykke og livskraft

af Bruce Lipton indlæst af Morten Thunbo
9/ 10 4 t. 37 min.

Honeymoon-effekten er en lydbog på dansk af Bruce Lipton.

Lydbogen er indlæst af Morten Thunbo.

Den udkom i 2018 på Gyldendal og har en spilletid på 4 timer og 37 minutter.

Hvad handler Honeymoon-effekten om?

Honeymoon-effekten handler om kærlighed – personlig såvel som global – og betegner en tilstand af intens lykke, passion, energi og overskud.

Cellebiologen og bestsellerforfatter Bruce Lipton kombinerer, som i sine tidligere bøger, videnskab og spiritualitet og går her i dybden med, hvad der sker i os og med os, når vi oplever kærlighed og stærke positive følelser.

Honeymoon-effekten, som han kalder den, opstår fx når vi bliver forelskede og føler os på toppen af verden og fuldt ud i live, eller den kommer til udtryk som euforiske følelser over at have opnået eller vundet noget, vi har stræbt efter.

Med sin videnskabelige tilgang undersøger Lipton kvantefysikken, biokemien og psykologien bag følelsen af lykke og forklarer, hvorfor vi oplever, at den ikke varer ved.

Men behøver den at forsvinde? Det mener Lipton ikke. Det er hans overbevisning, at vi kan fortsætte med at opleve livet med intens livskraft og hver dag kan vågne op til en ny dag, der føles så fantastisk, at vi springer ud af sengen, fuld af glæde og lyst til livet. I Honeymoon-effekten giver han opskriften!

Om lydbogen

Forfatter
Bruce Lipton
Oplæser
Morten Thunbo
Oversætter
Annette Leleur
Spilletid
4 t. 37 min.
Forlag
Gyldendal
Udgivet
25. maj 2018
Originaltitel
The Honeymoon Effect
ISBN
9788702247602

Ofte stillede spørgsmål om Honeymoon-effekten

Hvad handler Honeymoon-effekten om?

Honeymoon-effekten handler om kærlighed – personlig såvel som global – og betegner en tilstand af intens lykke, passion, energi og overskud. Cellebiologen og bestsellerforfatter Bruce Lipton kombinerer, som i sine tidligere bøger, videnskab og spiritualitet og går her i dybden med, hvad der sker i os og med os, når…

Hvem har skrevet Honeymoon-effekten?

Honeymoon-effekten er skrevet af Bruce Lipton.

Er Honeymoon-effekten en del af en bogserie?

Nej, Honeymoon-effekten er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.

Hvem læser Honeymoon-effekten op?

Lydbogen Honeymoon-effekten er indlæst af Morten Thunbo, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er Honeymoon-effekten som lydbog?

Honeymoon-effekten har en spilletid på 4 timer og 37 minutter og er dermed en forholdsvis kort lydbog.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.