Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen Jeg lukker øjnene og beder

Jeg lukker øjnene og beder

af Alex Ahndoril indlæst af Grete Tulinius
7,6/ 10 6 t. 8 min. Nøgleserien · bind 2

Jeg lukker øjnene og beder er en krimi af Alex Ahndoril, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er en del af Nøgleserien og er indlæst af Grete Tulinius.

Den udkom i 2024 på Gutkind og har en spilletid på 6 timer og 8 minutter.

Hvad handler Jeg lukker øjnene og beder om?

Andet bind af puslespilskrimier i den nye serie, Nøgleserien, fra forfatterduoen bag Lars Kepler.
Skuespillerinden Bianca Salos forlovede har begået selvmord umiddelbart før en stor teaterpremiere. Efter kun få forestillinger brød Bianca sammen på scenen, og forestillingen blev aflyst.
Tre år senere skal stykket genopføres, og Bianca opdager, at hun har en stalker: hendes døde forlovede. Mens privatdetektiv Julia Stark undersøger de uforklarlige omstændigheder, slipper nogen forbi teatrets sikkerhedskontrol og ind i Biancas garderobe. Stalkeren har overskredet den sidste grænse.

Om forfatteren:
Alex Ahndoril er et nyt pseudonym for forfatterne bag Lars Kepler, Alexandra og Alexander Ahndoril, og markerer en ny serie af puslespilskrimier kaldet Nøgleserien. "Jeg lukker øjnene og beder" er anden del af den planlagte trilogi, bind 3 udkommer i 2025.

Om lydbogen

Forfatter
Alex Ahndoril
Oplæser
Grete Tulinius
Oversætter
Moa Fehlauer
Spilletid
6 t. 8 min.
Serie
Nøgleserien (bind 2)
Forlag
Gutkind
Udgivet
9. april 2024
ISBN
9788743407195

Ofte stillede spørgsmål om Jeg lukker øjnene og beder

Hvad handler Jeg lukker øjnene og beder om?

Andet bind af puslespilskrimier i den nye serie, Nøgleserien, fra forfatterduoen bag Lars Kepler. Skuespillerinden Bianca Salos forlovede har begået selvmord umiddelbart før en stor teaterpremiere. Efter kun få forestillinger brød Bianca sammen på scenen, og forestillingen blev aflyst. Tre år senere skal stykket…

Hvem har skrevet Jeg lukker øjnene og beder?

Jeg lukker øjnene og beder er skrevet af Alex Ahndoril.

Er Jeg lukker øjnene og beder en del af en bogserie?

Ja, Jeg lukker øjnene og beder er en del af Nøgleserien. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.

Hvem læser Jeg lukker øjnene og beder op?

Lydbogen Jeg lukker øjnene og beder er indlæst af Grete Tulinius, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er Jeg lukker øjnene og beder som lydbog?

Jeg lukker øjnene og beder har en spilletid på 6 timer og 8 minutter og er dermed en forholdsvis kort krimi i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.