Kun for os
Kun for os er en ungdomsbog af Adam Silvera og Becky Albertalli, og den findes som lydbog på dansk.
Lydbogen er indlæst af Emil Birk Hartmann og Johannes Nymark.
Den udkom i 2022 på CarlsenPuls og har en spilletid på 10 timer og 35 minutter.
Hvad handler Kun for os om?
Arthur er tilbage i New York for første gang i to år for at arbejde på et teater sommeren over, og selvom det er hårdt at være langt væk fra kæresten Mikey, ved han, at deres forhold kan klare alt. Derfor er det heller ikke noget problem, at ekskæresten Ben pludselig er inde i billedet igen. Vel?
Den første forelskelse er noget helt særligt. Men et det for sent til en do-over? Becky Albertalli og Adam Silvera fortsætter historien om Arthur og Ben, som læserne forelskede sig i i New York Times-bestselleren "Hvis det er os".
Becky Albertalli og Adam Silvera havde aldrig mødt hinanden, da deres debutromaner, "Simon vs. verdens forventninger" og "Den dag jeg glemmer", begge blev antaget inden for få dage. To uger senere læste de – og blev fuldstændig grebet af – hinandens bøger, og to måneder efter var idéen til den første roman om Arthur og Ben, "Hvis det er os", født. Begge forfattere er blevet udnævnt som Publishers Weekly Flying Starts og har ligget på New York Times’ bestsellerliste. Becky har sit liv i Georgia, Adam har sit i Los Angeles, og så har de et liv sammen i hinandens tekstbeskeder.
Om lydbogen
- Forfatter
- Adam Silvera, Becky Albertalli
- Oplæser
- Emil Birk Hartmann, Johannes Nymark
- Spilletid
- 10 t. 35 min.
- Forlag
- CarlsenPuls
- Udgivet
- 23. juni 2022
- ISBN
- 9788728328729
Flere lydbøger af Adam Silvera
Lignende lydbøger inden for ungdomsbøger
8,6
Throne of Glass #1: Kongens forkæmper
Sarah J. Maas
11 t 46 m
9
Sommer (1) - Den sommer alting ændrede sig
Jenny Han
5 t 59 m
8,8
Sommer (2) - Sommer uden dig
Jenny Han
6 t 7 m
9,2
Twilight (1) – Tusmørke
Stephenie Meyer
13 t
9,4
Sommer (3) - Vores sommer sammen
Jenny Han
6 t
9,4
Throne of Glass #5: Lysets dronning
Sarah J. Maas
9 t 18 m
Ofte stillede spørgsmål om Kun for os
Hvad handler Kun for os om?
Ben kom igennem det første år på college, men han føler sig låst fast. Eneste lyspunkt er skrivemakkeren Mario, som har givet ham masser af spanskundervisning og endnu flere kys. Men hvorfor kan han ikke lade være med at tænke på en helt særlig dreng fra sin fortid? Arthur er tilbage i New York for første gang i to…
Hvem har skrevet Kun for os?
Kun for os er skrevet af Adam Silvera og Becky Albertalli.
Er Kun for os en del af en bogserie?
Nej, Kun for os er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.
Hvem læser Kun for os op?
Lydbogen Kun for os er indlæst af Emil Birk Hartmann og Johannes Nymark.
Hvor lang er Kun for os som lydbog?
Kun for os har en spilletid på 10 timer og 35 minutter og er dermed en mellemlang ungdomsbog i lydbogsformat.