Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen Lavendelpigen 2 - Berusende ord

Lavendelpigen 2 - Berusende ord

af Kaja Nylund indlæst af Maria Stokholm

Lavendelpigen 2 - Berusende ord er en kærlighedsroman af Kaja Nylund, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er en del af serien Lavendelpigen og er indlæst af Maria Stokholm.

Den udkom i 2026 på Bladkompaniet og har en spilletid på 4 timer og 52 minutter.

Hvad handler Lavendelpigen 2 - Berusende ord om?

Efter kyssene, som Havtor og Janiche delte på stranden, bliver Janiche kun endnu mere forvirret. For hvordan kan han kysse hende på den måde for bagefter at afvise hende? Da Havtors båd bliver fundet tom på havet, når fortvivlelsen sit højdepunkt. Er han væk for altid denne gang?

Samtidig har kaptajn Lizzards berusende ord en stærk virkning på Janiche. Han tilbyder hende alt det, hun har ønsket sig fra Havtor, og han er ikke bange for at fortælle, hvad han vil. Men er det kærlighed eller begær, hun føler?

Om lydbogen

Forfatter
Kaja Nylund
Oplæser
Maria Stokholm
Spilletid
4 t. 52 min.
Serie
Lavendelpigen (bind 2)
Forlag
Bladkompaniet
Udgivet
16. september 2026
ISBN
9788284810454

Ofte stillede spørgsmål om Lavendelpigen 2 - Berusende ord

Hvad handler Lavendelpigen 2 - Berusende ord om?

Efter kyssene, som Havtor og Janiche delte på stranden, bliver Janiche kun endnu mere forvirret. For hvordan kan han kysse hende på den måde for bagefter at afvise hende? Da Havtors båd bliver fundet tom på havet, når fortvivlelsen sit højdepunkt. Er han væk for altid denne gang? Samtidig har kaptajn Lizzards…

Hvem har skrevet Lavendelpigen 2 - Berusende ord?

Lavendelpigen 2 - Berusende ord er skrevet af Kaja Nylund, der også står bag bogserierne Rebekka, Nordenvinden og Perlemor.

Er Lavendelpigen 2 - Berusende ord en del af en bogserie?

Ja, Lavendelpigen 2 - Berusende ord er en del af bogserien Lavendelpigen. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.

Hvem læser Lavendelpigen 2 - Berusende ord op?

Lydbogen Lavendelpigen 2 - Berusende ord er indlæst af Maria Stokholm, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er Lavendelpigen 2 - Berusende ord som lydbog?

Lavendelpigen 2 - Berusende ord har en spilletid på 4 timer og 52 minutter og er dermed en forholdsvis kort kærlighedsroman i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.