Smertens barn
Smertens barn er en krimi af Johan Knattrup, og den findes som lydbog på dansk.
Lydbogen er en del af serien Fanny & Borgen og er indlæst af Jon Lange.
Den udkom i 2026 på JP/Politikens Forlag og har en spilletid på 11 timer og 55 minutter.
Hvad handler Smertens barn om?
Politiet har en sløret overvågningsvideo og en mistænkt junkie – men ingen beviser. Under afhøringen gentager han det samme: Det var ikke ham.
Mens byen koger, og efterforskningen går i ring, vågner Sabina i et mareridt, hvor ingen kan høre hendes skrig.
Ingen – bortset fra Johan Borgen.
Engang var han landets skarpeste efterforsker. Nu er han knækket og isoleret i sin lejlighed, hvor han drikker for at få ro i hovedet. Men hovedet vil ikke være stille. En dør er åbnet i hans bevidsthed. Han ser korte, ufrivillige glimt af steder, han aldrig har været: et bur, en sprække med sollys, en lang, smal skorsten. Og en smerte, der føles alt for virkelig til at være hans egen.
Han ser med Sabinas øjne.
Da liget af en ung kvinde med forbindelse til Sabina dukker op, bliver politiet nødt til at gøre det utænkelige: hente Borgen tilbage.
Først skal han dog bringes nogenlunde på fode. Opgaven lander hos Fanny Løvgren – sygeplejerske med en voldsdom, et skarpt bullshit-barometer og nul tålmodighed med selvmedlidenhed. Hun tror ikke på mirakler.
Hun har bare heller aldrig mødt Johan Borgen.
Sammen bliver de et makkerpar, ingen i deres fulde fem ville have sammensat – men måske den eneste chance for at finde Sabina i tide. Efterforskningen trækker dem ind i fortider, de begge har brugt år på at løbe fra.
Smertens Barn er første bind i en psykologisk krimiserie om Fanny & Borgen – mørk, intens og overraskende rørende og morsom.
Om lydbogen
- Forfatter
- Johan Knattrup
- Oplæser
- Jon Lange
- Spilletid
- 11 t. 55 min.
- Serie
- Fanny & Borgen (bind 1)
- Forlag
- JP/Politikens Forlag
- Udgivet
- 11. juni 2026
- ISBN
- 9788775713219
Ofte stillede spørgsmål om Smertens barn
Hvad handler Smertens barn om?
En lun aften i maj forsvinder 15-årige Sabina fra Vesterbro. Politiet har en sløret overvågningsvideo og en mistænkt junkie – men ingen beviser. Under afhøringen gentager han det samme: Det var ikke ham. Mens byen koger, og efterforskningen går i ring, vågner Sabina i et mareridt, hvor ingen kan høre hendes skrig.…
Hvem har skrevet Smertens barn?
Smertens barn er skrevet af Johan Knattrup.
Er Smertens barn en del af en bogserie?
Ja, Smertens barn er en del af bogserien Fanny & Borgen. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.
Hvem læser Smertens barn op?
Lydbogen Smertens barn er indlæst af Jon Lange, der har indlæst et stort antal lydbøger.
Hvor lang er Smertens barn som lydbog?
Smertens barn har en spilletid på 11 timer og 55 minutter og er dermed en mellemlang krimi i lydbogsformat.