Gå til hovedindholdet
Omslag til lydbogen Tolv vidunderlige dage

Tolv vidunderlige dage

9,2/ 10 4 t. 6 min.

Tolv vidunderlige dage er en kærlighedsroman af Sarah Morgan, og den findes som lydbog på dansk.

Lydbogen er indlæst af Camilla Qvistgaard Dyssel.

Den udkom i 2024 på HarperCollins Nordic og har en spilletid på 4 timer og 6 minutter.

Hvad handler Tolv vidunderlige dage om?

Kunne han være den, der reddede hendes jul?

Evie elsker julen mere end noget andet. Men i år ser der ikke ud til at være meget at fejre: Hun har mistet sin lejlighed, sin værdighed og formentlig sit job på hotellet i London. Redningen – og forbandelsen – bliver hendes nye chef: italieneren Rio Zaccarelli. Det viser sig hurtigt, at Evie også passer perfekt ind i Rios planer. Denne jul er det nemlig særligt vigtigt, at hans omdømme fremstår pletfrit, og at blive forlovet med hende kunne løse alle hans problemer.

Eftersom følelser ikke er en del af ordningen mellem dem, vover Evie og Rio at give alt til hinanden, men det giver dem lyst til mere... Hvad sker der, når julen er forbi, og pynten taget ned?

SARAH MORGAN er en britisk forfatter til mere end 80 romancer og feel good-romaner, der har solgt over 21 millioner eksemplarer verden over. Hun er uddannet sygeplejerske og bor med sin familie uden for London.
​​​​​​​
Tolv vidunderlige dage er en skøn romance og en del af HarperCollins' satsning på at udgive et udvalg af Sarah Morgans bedste romancer som lydbøger og e-bøger.

Om lydbogen

Forfatter
Sarah Morgan
Oplæser
Camilla Qvistgaard Dyssel
Oversætter
Birte Kaae
Spilletid
4 t. 6 min.
Forlag
HarperCollins Nordic
Udgivet
3. december 2024
ISBN
9788743518921

Ofte stillede spørgsmål om Tolv vidunderlige dage

Hvad handler Tolv vidunderlige dage om?

Kunne han være den, der reddede hendes jul? Evie elsker julen mere end noget andet. Men i år ser der ikke ud til at være meget at fejre: Hun har mistet sin lejlighed, sin værdighed og formentlig sit job på hotellet i London. Redningen – og forbandelsen – bliver hendes nye chef: italieneren Rio Zaccarelli. Det viser…

Hvem har skrevet Tolv vidunderlige dage?

Tolv vidunderlige dage er skrevet af Sarah Morgan, der også står bag bogserierne Lægerne på Glenmore, Bryllup og bjældeklang og Julia.

Er Tolv vidunderlige dage en del af en bogserie?

Nej, Tolv vidunderlige dage er en selvstændig lydbog og ikke en del af en bogserie.

Hvem læser Tolv vidunderlige dage op?

Lydbogen Tolv vidunderlige dage er indlæst af Camilla Qvistgaard Dyssel, der har indlæst et stort antal lydbøger.

Hvor lang er Tolv vidunderlige dage som lydbog?

Tolv vidunderlige dage har en spilletid på 4 timer og 6 minutter og er dermed en forholdsvis kort kærlighedsroman i lydbogsformat.

Gå ikke glip af nye lydbøger

Få nyheder og lyttetips om lydbøger på dansk direkte i din indbakke. Ingen spam, kun det, der er værd at læse.

Vi bruger ingen cookies til sporing, og vores besøgsstatistik er cookiefri. Google reCAPTCHA, som beskytter formularerne mod spam, kan dog sætte cookies. Læs mere.