WOLF – EXIT
En Wolf-thriller
WOLF – EXIT er en krimi af Nis Jakob, og den findes som lydbog på dansk.
Lydbogen er en del af serien Wolf-thriller og er indlæst af Dan Schlosser.
Den udkom i 2024 på Jakobs Press og har en spilletid på 9 timer og 53 minutter.
Hvad handler WOLF – EXIT om?
Om KANNIBAL
“Jakob holder dygtigt læseren fanget gennem sine korte afsnit og bratte sceneskift. Samtidig føles handlingen væsentlig, fordi forfatteren som i de foregående bind knytter den til genkendelige ting i det politiske billede, som det tegner sig netop nu. Gryden er altså fortsat i hidsig kog, så man kan med fortrøstning se frem til seriens næste bind.”Henrik Tjalve, Dagbladenes Bureau
Om ELIKSIR
“Der er ikke en falsk tone i Eliksir. Jeg kan anbefale bogen til alle, der er til barske krimier. Dette ment som en anbefaling – og en advarsel, hvis man er til Barnaby og hyggekrimi.” Bo Tao Michaëlis, krimianmelder.
“Velskrevet thriller i højt tempo. Et varemærke for Wolf-serien er at der sker fantastisk mange ting på en gang, uden at det bliver rodet. Handlingerne udspiller sig flere steder i verden og med spidsfindige referencer til den politiske situation vi befinder os i.” Ulla Weishaupt, 5 stjerner. Bogrummet.dk
“Kan helt klart anbefale “Eliksir” – det er knaldgo underholdning. Til læseren, der ikke har lyst til at kede sig.” Camille Laugesen, 6 stjerner. Bogfidusen.dk
Om KALIFFEN
“Kaliffen består af flere dele, som bliver flettet eminent sammen til et hele. Kaliffen indeholder alt det, en rigtig god thriller skal. Lige fra narkokriminalitet til terroraktioner. Kaliffen er en af den slags thrilleren, der fastholder læseren, og er en absolut page-turner af de bedste.”Sanne Seidler, 5 roser, Krimiormen.dk.
“Jeg vil anbefale Kaliffen på det varmeste. Det er en fængslende bog.”Ulla Weishaupt, 5/5 stjerner, Bogrummet.dk.
Om MISSIL
“De korte sætninger og det flydende oplagte sprog, er en vigtig forskel, når jeg sammenligner med så mange andre danske forfattere. Persongalleriet er også flot komponeret, både de enkelte personer, og som dét orkester, personerne danner. Ren rock på en sydende scene, og man kan næppe få nok.” Bjarne Wildau, Hoejspaending.com
“Boy, oh boy, det er en stærk serie. “En rigtig god roman, der underholder til sidste side. Nis Jakob er et frisk pust til spændingsscenen i DK.” Mathias Hou,Titlen.dk
Om 1000 PISKESLAG“Både følelser og miljøer beskrives flot og medrivende, og det er imponerende, at så forskellige geografiske steder alle beskrives så realistisk.”Lotte Eskildsen, catsbooksandcoffee.
“Seks store stjerner ud af seks mulige for den vel gennemførte fortsættelse” Henrik Blunck, bogblogger.
Om EN DØD RUSSER"5 stjerner. Hæsblæsende thriller … rummer alt, hvad man som læser kan forlange. Der er præcise persontegninger … fine skildringer af den henholdsvis danske og russiske virkelighed. Det gøres ikke meget bedre."Henrik Tjalve, Dagbladenes Bureau, Fynsk Stiftidende, Jyske Vestkysten
"Den perfekte spændingsroman." 6 ud af 6 stjerner. Henrik Blunck, Bogblogger.
Om lydbogen
- Forfatter
- Nis Jakob
- Oplæser
- Dan Schlosser
- Spilletid
- 9 t. 53 min.
- Serie
- Wolf-thriller (bind 7)
- Forlag
- Jakobs Press
- Udgivet
- 3. marts 2024
- ISBN
- 9788793660496
Ofte stillede spørgsmål om WOLF – EXIT
Hvad handler WOLF – EXIT om?
Inessa tror, at hun endelig kan slappe af sammen med sin mor og sin lille søn i London, hvor de skjuler sig i en etageejendom med udsigt fra 11. sal over Richmond Park. Men den russiske mafiaboss, Mika, er på sporet af hende og en fredelig udflugt i parken ender som en menneskejagt på liv og død.I København er Wolf…
Hvem har skrevet WOLF – EXIT?
WOLF – EXIT er skrevet af Nis Jakob, der også står bag bogserierne Blod over Øresund og Sektion 7.
Er WOLF – EXIT en del af en bogserie?
Ja, WOLF – EXIT er en del af bogserien Wolf-thriller. Bøgerne i en serie bygger ofte videre på hinanden, så det kan betale sig at lytte til dem i rækkefølge.
Hvem læser WOLF – EXIT op?
Lydbogen WOLF – EXIT er indlæst af Dan Schlosser, der har indlæst et stort antal lydbøger.
Hvor lang er WOLF – EXIT som lydbog?
WOLF – EXIT har en spilletid på 9 timer og 53 minutter og er dermed en mellemlang krimi i lydbogsformat.